Jak należy czytać raport BIK?

Jeśli nosisz się z zamiarem zaciągnięcia kredytu bankowego, warto żebyś wcześniej sprawdził swoją wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej. Dobrze jest wiedzieć jakie informacje na nasz temat zawarte są w bazie BIK. Raport BIK pozwoli nam przekonać się jak naszą historię kredytową widział potencjalny kredytodawca i czy nie ma w niej żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Taką historię warto jest znać zwłaszcza jeżeli ubiegamy się o większy kredyt, jak na przykład hipoteczny.

Raport w BIK

Biuro Informacji Kredytowej pozwala zamówić trzy rodzaje raportów. I tak masz do wyboru:

Informację Ustawową, czyli podstawowe dane, które są udostępniane na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych. Raport jest bezpłatny i może być udostępniany nie częściej niż raz na pól roku,
Raport Plus jest bardziej rozszerzony. Znajdują się w nim informacje złożone z pełnego obrazu historii kredytowej oraz zapytań składanych przez banki. Za ten raport będziesz musiał zapłacić
Raport Plus z informacją o ocenie punktowej, czyli raport poszerzony o syntetyczną ocenę historii kredytowej w postaci liczbowej, tzw. scoring. Ten rodzaj raportu również jest płatny.

Aby otrzymać wybrany rodzaj raportu musisz najpierw wypełnić wniosek i wysłać go do Biura Obsługi Klienta BIK lub złożyć go osobiście. Wnioski znajdziesz na stronie internetowej pod adresem www.bik.pl lub bezpośrednio w BOK BIK-u.

Raport można otrzymać w polskiej lub angielskiej wersji językowej, bądź w wersji dwujęzycznej.

Pod kątem starania się o kredyt tylko dwa ostatnie raporty mają znaczenie. Klienci niektórych banków mogą zamówić sobie raport bezpośrednio z systemu bankowości internetowej (miedzy innymi: PKO BP, Inteligo, Meritum). Pozostali muszą korzystać ze strony internetowej biura. Po wniesieniu opłaty, raport można odebrać osobiście lub otrzymać go za pośrednictwem poczty.

Raport kredytowy może zawierać nawet kilkadziesiąt stron, ale najważniejsze informacje znajdziesz na początku w sekcji sumującej twoje relacje z bankami.

Bardzo istotnym elementem jest podsumowanie rachunków kredytowych i zapytań kredytowych. Znajduje się ono pod nagłówkiem „Dane sumaryczne ogólne”.

W tabeli znajdziesz wszystkie banki, które kiedyś sprawdzały ciebie w bazach BIK i tych, które kiedyś udzieliły tobie kredytu (zarówno teraz jak i w przeszłości).

Wszystkie zapytania zostały podzielone na:
kredytowe (zadawane w momencie składania wniosku o kredyt lub wtedy kiedy będziesz z takim wnioskiem powiązany na przykład jako poręczyciel),
- monitorujące (banki używają ich do śledzenia historii kredytowej mającego u nich kredyt lub będącego poręczycielem),
zarządzanie klientem (zamawiane są przez banki, z którymi masz już jakiś kontakt, na przykład masz założony u nich ROR). Takie zapytanie służy wstępnej ocenie czy bank będzie mógł zaproponować tobie inne produkty, jak chociażby karta kredytowa, czy limit kredytowy.

Każde zapytanie jest szczegółowo opisane w dalszej części raportu. Dzięki raportowi będziesz mógł dowiedzieć się jaki był powód zainteresowania banku twoją osobą, jak również będziesz mógł poznać datę pobrania danych z Biura.

Jeżeli chodzi o zestawienie rachunków kredytowych to dotyczy ono wszystkich powiązanych z tobą kredytów, zarówno tych otwartych, czyli spłacanych, oraz tych już zamkniętych, czyli spłaconych lub spisanych na straty. Kredyty zostały podzielone na kredyty ratalne, limity, oraz pozostałe kredyty.

W raporcie znajduje się również podsumowanie zobowiązań przeterminowanych. Jeżeli w tym miejscu znajdzie się jakiś zapis to może on stanowić pewien problem w uzyskaniu kredytu w przyszłości.

Jeżeli informacje zawarte w raporcie nie zgadzają się z rzeczywistością to musisz skontaktować się z bankiem, który wpisał je do bazy BIK i zażądać ich sprostowania.

Po ogólnych podsumowaniach znajdują się dane sumaryczne szczegółowe. Znajdziesz tu informacje o opóźnieniach w spłatach. Największy problem stanowią opóźnienia powyżej 180 dni. W większości banków takie opóźnienie to poważny problem w otrzymaniu kredytu. Musisz o tym pamiętać.

Podsumowanie spłacanych kredytów to już ostatnie zestawienie jakie znajdziesz w raporcie. Osobno będą w nim zsumowane łączne zadłużenia z tytułu kredytów ratalnych i pozostałych i limity odnawialne, czyli potencjalne zadłużenie.

Na podstawie raportu BIK, banki oceniają wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Najgorzej oceniane są wszelkie objawy niesolidności i mogą stanowić przeszkodę w uzyskaniu kredytu.

Dodaj opinie

You must be Logged in to post comment.

© 2012 - 2014 maxpozyczki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Kiedy dane trafiają do BIK? Z reguły dane trafiają do BIK w momencie składania wniosku o kredyt w banku lub...

Zamknij